Paip API 5L X46 / L320 ERW
API 5L X46 (juga ditulis L320) paip ERWialah paip saluran karbon-mangan dengan kekuatan hasil minimum sebanyak320 MPa (46,400 psi), dibuat oleh kimpalan rintangan elektrik frekuensi tinggi (HFW/ERW) dan dibekalkan kepada PSL1 atau PSL2. Ia terletak satu langkah di atas X42 dan satu di bawah X52, memberikan jalur kekuatan kos efektif untuk penghantaran minyak, gas dan air tekanan sederhana. Tiga perkara yang mesti diputuskan oleh pesanan anda ialahperingkat PSL, yangdiameter luar dan dinding, dan mana-manaperkhidmatan masam atau keperluan impak- nama gred sahaja tidak melakukan semua itu.
API 5L menamakan keluli yang sama dua cara:X46menggunakan konvensyen ksi (46 × 1,000 psi ≈ 320 MPa), manakalaL320menggunakan konvensyen SI (320 MPa). Kedua-duanya muncul di seluruh halaman ini dan pada sijil. ERW ialah salah satu daripada beberapa laluan untuk X46; lancar dan LSAW/SSAW membuat gred yang sama, dan pilihan laluan adalah mengenai diameter, jahitan membujur dan ekonomi - bukan tentang kekuatan keluli.
X46 ERW dihasilkan daripada 21.3 mm hingga 609.6 mm (1/2–24 in) diameter luar, dengan dinding dari 1.8 mm hingga 22.2 mm. Kami menyimpan saiz biasa dan mengikut pesanan, dengan sijil 3.1 kilang sebagai standard dan pemeriksaan pihak ketiga atas permintaan.Hantar OD, dinding, panjang dan PSL anda untuk sebut harga.
Spesifikasi Teknikal
| Parameter | Keupayaan |
|---|---|
| Standard | Spesifikasi API 5L (edisi ke-46) / ISO 3183 |
| Gred | X46 / L320 |
| Proses | ERW / HFW (dikimpal aruhan frekuensi tinggi) |
| Tahap spesifikasi produk | PSL1 atau PSL2 |
| Diameter luar | 21.3–609.6 mm (1/2–24 in) |
| Ketebalan dinding | 1.8–22.2 mm (Jadual 10 hingga 160, STD/XS/XXS) |
| Panjang | 3–18 m; SRL 5–7 m, DRL 11–13 m, atau panjang tetap |
| tamat | Hujung biasa, serong kepada ASME B16.25 (30 darjah ± 5 darjah ), atau gandingan berulir + |
| Permukaan / salutan | Bare, bervarnis, 3LPE, 3LPP, FBE, epoksi tar arang batu |
| Pensijilan | EN 10204 3.1 sebagai standard; 3.2 dengan TÜV/SGS/BV atas permintaan |
Komposisi Kimia
| unsur | PSL1 lancar | PSL1 dikimpal | PSL2 L320N (dinormalkan) | PSL2 L320Q (dipadamkan) | PSL2 L320M (dikimpal) |
|---|---|---|---|---|---|
| Karbon (C) | 0.28 | 0.26 | 0.24 | 0.18 | 0.22 |
| Silikon (Si) | - | - | 0.40 | 0.45 | 0.45 |
| Mangan (Mn) | 1.20 | 1.20 | 1.20 | 1.40 | 1.30 |
| Fosforus (P) | 0.030 | 0.030 | 0.025 | 0.025 | 0.025 |
| Sulfur (S) | 0.030 | 0.030 | 0.015 | 0.015 | 0.015 |
| Niobium (Nb) | - | - | 0.05 | 0.05 | 0.05 |
| Vanadium (V) | - | - | 0.07 | 0.05 | 0.05 |
| Titanium (Ti) | - | - | 0.04 | 0.04 | 0.04 |
| Setara karbon | tidak dinyatakan | tidak dinyatakan | CE_IIW Kurang daripada atau sama dengan 0.43; CE_Pcm Kurang daripada atau sama dengan 0.25 | CE_IIW Kurang daripada atau sama dengan 0.43; CE_Pcm Kurang daripada atau sama dengan 0.25 | CE_IIW Kurang daripada atau sama dengan 0.43; CE_Pcm Kurang daripada atau sama dengan 0.25 |
PSL1 tidak membawa keperluan setara karbon dan tiada minimum aloi mikro; PSL2 mengawal C, Si, unsur kebersihan P/S dan pengaloian mikro (Nb+V+Ti Kurang daripada atau sama dengan 0.15 %). Di bawah peraturan pertukaran Mn–C, menurunkan C di bawah maksimum meningkatkan Mn yang dibenarkan (kira-kira +0.05 % Mn setiap −0.01 % C), sehingga 1.65 % untuk gred melalui L360 - pilihan kilang, bukan lalai.
Sifat Mekanikal
| Harta benda | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Kekuatan hasil | Lebih besar daripada atau sama dengan 320 MPa (tiada maksimum) | 320–525 MPa (46,400–76,100 psi) |
| Kekuatan tegangan | Lebih besar daripada atau sama dengan 435 MPa (tiada maksimum) | 435–655 MPa (63,100–95,000 psi) |
| Nisbah hasil kepada tegangan | tidak dinyatakan | Kurang daripada atau sama dengan 0.93 (untuk OD > 323.9 mm) |
| Pemanjangan | Mengikut formula API 5L dari kawasan spesimen dan min yang ditetapkan. tegangan; tiada satu % tetap | |
| Kesan Charpy (PSL2) | tidak diperlukan | 0 darjah , purata Lebih besar daripada atau sama dengan 27 J, tunggal Lebih besar daripada atau sama dengan 20 J; pilihan projek untuk suhu yang lebih rendah |
| Piawaian ujian | Spesifikasi API 5L / ISO 3183; sijil EN 10204 3.1 / 3.2 | |
Perhatikan siling PSL2: X46 bukan "hasil 320 dan itu sahaja." Penutup PSL2 menghasilkan pada 525 MPa dan tegangan pada 655 MPa untuk melindungi kebolehkimpalan medan dan kapasiti terikan. Memetik hasil 320 MPa tanpa siling pada paip PSL2 ialah ralat spesifikasi.
PSL1 lwn PSL2 - Komitmen Masing-masing
| Keperluan | PSL1 | PSL2 |
|---|---|---|
| Ujian kesan Charpy | Tidak diperlukan | Diperlukan (0 darjah , purata 27 J) |
| Setara karbon | tiada | CE_IIW Kurang daripada atau sama dengan 0.43, CE_Pcm Kurang daripada atau sama dengan 0.25 |
| Siling hasil / tegangan | tiada | Hasil Kurang daripada atau sama dengan 525, tegangan Kurang daripada atau sama dengan 655 MPa |
| NDE kimpalan | Setiap perjanjian pembelian | Mandatori (UT/ET penuh) |
| Kebolehkesanan | Untuk menamatkan ujian sahaja | Melalui penyiapan (SR 15.2) |
| Perkhidmatan masam (H₂S) | Tidak layak | Layak dengan tambahan masam + NACE |
| Penggunaan biasa | Tidak kritikal, manis, ambien | Keliatan / masam / projek yang dikesan |
Memilih PSL1 atau PSL2
| keadaan | PSL yang disyorkan |
|---|---|
| Talian utiliti yang manis, ambien, tidak kritikal | PSL1 |
| Sebarang keliatan, kebolehkesanan atau keperluan HIC | PSL2 |
| Persekitaran H₂S basah (masam). | PSL2 + lampiran masam + NACE MR0175 / ISO 15156 |
| Pendedahan luar pesisir pada suhu rendah atau kitaran | PSL2 dengan suhu impak yang ditentukan |
Apa yang Dibawa oleh Paip: Penilaian Tekanan mengikut Dinding
Tekanan kerja mengikut formula Barlow,P = 2·S·t / D, di mana S ialah tegasan gelung dibenarkan, dinding t dan diameter luar D. Di bawah ialah jadual tahap saringan pada faktor reka bentuk 0.72 (S ≈ 230 MPa), tanpa elaun kakisan atau penurunan suhu. Ia menunjukkan mengapa "tekanan tinggi" mesti sentiasa dinyatakan dengan ketebalan dinding.
| Nominal | OD (mm) | Dinding (mm) | MAOP (MPa) | MAOP (psi) | MAOP (bar) |
|---|---|---|---|---|---|
| NPS 6 | 168.3 | 7.11 (SCH 40) | 19.5 | 2,825 | 195 |
| NPS 8 | 219.1 | 8.18 (SCH 40) | 17.2 | 2,495 | 172 |
| NPS 12 | 323.9 | 8.38 (SCH 40) | 11.9 | 1,730 | 119 |
| NPS 12 | 323.9 | 10.31 (SCH XS) | 14.7 | 2,130 | 147 |
| NPS 16 | 406.4 | 9.53 (0.375 in) | 10.8 | 1,565 | 108 |
| NPS 20 | 508.0 | 9.53 (0.375 in) | 8.6 | 1,253 | 86 |
| NPS 24 | 609.6 | 9.53 (0.375 in) | 7.2 | 1,045 | 72 |
Pengiraan saringan sahaja - bukan pengganti reka bentuk projek. MAOP sebenar juga bergantung pada faktor reka bentuk untuk lokasi kelas anda (ASME B31.4 / B31.8), penurunan suhu, elaun kakisan dan sebarang faktor jahitan badan paip atau kimpalan. Hantar tugas anda kepada pasukan kami untuk semakan khusus projek.
Di mana X46 Duduk di Tangga Gred
X46 ialah tangga kekuatan pertengahan. Melangkah naik atau turun mengubah ketebalan dinding dan kos untuk tekanan yang sama.
| Gred | Hasil min (MPa) | Berbanding dengan X46 | Bila nak pilih |
|---|---|---|---|
| B / L245 | 245 | −23 % | Utiliti tekanan rendah, kos terendah |
| X42 / L290 | 290 | −9 % | Apabila X46 terlalu ditentukan sedikit |
| X46 / L320 | 320 | asas | Penghantaran tekanan sederhana |
| X52 / L360 | 360 | +12 % | Tekanan yang lebih tinggi atau dinding yang lebih nipis diperlukan |
| X60 / L415 | 415 | +30 % | Garisan batang tekanan tinggi |
| X70 / L485 | 485 | +52 % | Reka bentuk berasaskan tekanan tinggi, jarak jauh, berasaskan terikan |
Untuk tugas yang sama, memilih X52 berbanding X46 membolehkan anda menipiskan dinding (kira-kira 12 % lebih hasil), tetapi kos lebih bagi setiap tan dan memerlukan lebih banyak penjagaan kimpalan. X46 ialah pilihan yang menjimatkan apabila X42 kurang kekuatan tetapi X52 terlalu ditentukan.
X46 dan L320 Adalah Keluli Yang Sama
Tiada keputusan "X46 vs L320".X46 dan L320 adalah satu gred di bawah dua sistem penamaan: X46 ialah nama ksi (46 × 1,000 psi), L320 ialah nama SI (320 MPa). Spesifikasi projek yang ditulis dalam MPa akan menyatakan L320; satu ditulis dalam psi akan menyebut X46. Kedua-duanya mesti menghasilkan sekurang-kurangnya 320 MPa dan dibekalkan kepada keperluan API 5L yang sama. Nyatakan sama ada pada susunan - dan jika spesifikasi selebihnya adalah dalam unit SI, L320 ialah pilihan yang konsisten. Lihat indeks paip talian kami untuk senarai gred penuh.
Setara Karbon dan Kebolehkimpalan
Kebolehkimpalan dikawal oleh setara karbon. PSL1 tidak menetapkan had CEV; untuk PSL2, API 5L memerlukanCE_IIW Kurang daripada atau sama dengan 0.43 dan CE_Pcm Kurang daripada atau sama dengan 0.25, dengan CE_IIW=C + Mn/6 + (Cr+Mo+V)/5 + (Ni+Cu)/15. Oleh kerana X46 ialah keluli mangan rendah karbon, terkawal, prosedur kimpalan medan standard digunakan dengan panaskan sederhana, jika ada, untuk ketebalan dinding biasa.
Sijil tidak mencetak CEV secara automatik - ia dikira daripada analisis senduk. Minta CEV secara eksplisit jika kelayakan WPS anda atau spesifikasi projek memerlukannya. Untuk bahagian yang lebih tebal atau sambungan yang sangat terkawal, sahkan pemanasan awal dengan jurutera kimpalan kami.
Standard dan Edisi Berkuatkuasa
| Standard | Subjek | Edisi semasa | Menggantikan |
|---|---|---|---|
| Spesifikasi API 5L | Paip talian (gred, PSL, ujian) | ed ke-46 (2018); ed ke-47 diterbitkan 2 Jun 2026 | ed ke-45 |
| ISO 3183 | Paip keluli untuk pengangkutan saluran paip | 2019 | 2007 / 2012 |
| ASME B36.10M | Dimensi paip keluli tempa yang dikimpal & lancar | 2018 | 2004 |
| ASME B16.25 | Serong hujung kimpalan paip | 2017 | 2003 |
| EN 10204 | Dokumen pemeriksaan (3.1 / 3.2) | 2004 | 1991 |
| NACE MR0175 / ISO 15156 | Had bahan perkhidmatan masam | semasa | - |
TheEdisi ke-47 API Spec 5Ltelah diterbitkan pada 2 Jun 2026 dan, setiap pelaporan industri, membawa tarikh pematuhan Monogram API sebanyak1 Julai 2027. Perubahannya yang paling relevan dengan produk ini ialahkawalan kualiti paip dikimpal frekuensi tinggi (HFW/ERW) diketatkan, keperluan perkhidmatan masam dan keliatan hentaman yang dikemas kini, ujian ultrasonik laminasi, penentukuran tolok ujian hidro dan pensijilan kakitangan NDE. Edisi ke-46 masih mengawal kebanyakan tempahan yang dibuat hari ini; kerana edisinya berbeza, pesanan belian hendaklah menamakan edisi yang diletakkan terhadapnya.
Aplikasi
X46 ERW menyediakan penghantaran dan pengumpulan tekanan sederhana di mana jahitan dikimpal membujur boleh diterima dan diameter kekal dalam sampul kilang ERW. Lima aplikasi meliputi kebanyakan permintaan:
Talian pengumpulan minyak dan gas darat
Pengumpulan tekanan rendah ke sederhana dari telaga dan pemisah ke saluran utama, di mana hasil X46 adalah mencukupi dan kos ERW adalah menguntungkan.
Sesalur penghantaran tekanan sederhana
Garisan batang dan sesalur cawangan di mana X52 akan terlebih ditentukan; pengiraan Barlow (di bawah) menunjukkan tekanan kerja biasa.
Suntikan dan pengedaran air
Banjir air dan talian utiliti di mana kawalan kakisan berasal daripada salutan dan bukannya gred, menjadikan PSL1 ERW ekonomi.
Paip marin dan jeti
Garisan luar pesisir dan terminal air cetek; PSL2 dengan keliatan terkawal adalah biasa untuk pendedahan kitaran dan suhu rendah.
Struktur dan cerucuk
ERW X46 juga dibekalkan kepada dwi piawai (cth ASTM A53 Gred B) untuk kegunaan struktur dan asas di mana sijil talian paip adalah bonus.
Mengapa Sumber X46 Paip ERW daripada GNEE
ERW (HFW) dan laluan lancar hulu/SAW tersedia, dengan saiz biasa X46 dalam stok.
EN 10204 3.1 sijil sebagai standard; 3.2 dengan saksi TÜV/SGS/BV atas permintaan.
Kebolehkesanan nombor haba penuh dan ujian tegangan, hentaman, UT dan hidrostatik dalaman.
Sistem kualiti ISO 9001 dan 18+ tahun eksport paip keluli ke 60+ negara.
Potong-ke-panjang, serong, penyelarasan salutan dan pemeriksaan pihak ketiga sebelum penghantaran.
L320 Steel Welded Pipe Supplier-GNEE Team

Pelanggan GNEE

Pameran GNEE

Kawalan dan Pengujian Kualiti
Ujian hidrostatik.Setiap paip, pada tekanan dari P=2St/D dengan S pada 60 % SMYS (PSL1) atau sehingga 90 % SMYS (PSL2); tinggal minimum 5 s ( Lebih daripada atau sama dengan 10 s di atas 508 mm).
Kimpalan NDE.100 % pemeriksaan ultrasonik atau arus pusar penuh pada jahitan; PSL2 menambah UT seluruh badan.
Tegang dan merata / membongkok.Setiap haba dan lot, mengesahkan hasil, tegangan dan kemuluran.
Kesan Charpy (PSL2).0 darjah , purata Lebih besar daripada atau sama dengan 27 J, tunggal Lebih besar daripada atau sama dengan 20 J, pada badan paip dan kimpalan yang berkenaan.
Pengesahan kimia.Analisis haba dan produk terhadap had kimia PSL di atas.
Pemeriksaan pihak ketiga.SGS, BV, TÜV atau saksi LR dan pensijilan EN 10204 3.2 atas permintaan.

Hantar diameter luar, ketebalan dinding, panjang, aras PSL dan sebarang keperluan perkhidmatan masam atau kesan - ditambah sama ada anda memerlukan bekalan ERW/HFW. Pasukan teknikal kami akan mengesahkan spesifikasi, membenderakan sebarang percanggahan dengan standard dan mengembalikan sebut harga dengan masa utama dan skop dokumentasi, biasanya dalam masa 24 jam.
Hubungi GNEE untuk sebut harga
Pembungkusan dan Penghantaran

Soalan Lazim
Apakah perbezaan antara API 5L X46 dan L320?
X46 dan L320 adalah gred yang sama di bawah dua sistem penamaan. X46 menggunakan konvensyen ksi, di mana 46 bermaksud kekuatan hasil minimum 46,000 psi (kira-kira 320 MPa). L320 menggunakan konvensyen SI, di mana 320 ialah hasil minimum dalam MPa. Jadi X46 dan L320 adalah sebutan yang boleh ditukar ganti; pesanan pembelian boleh menyatakan sama ada, dan kebanyakan spesifikasi projek antarabangsa menulis L320.
Adakah paip ERW sekuat paip lancar gred yang sama?
Pada gred dan PSL API 5L yang sama, ERW (HFW) dan paip lancar berkongsi hasil minimum dan kekuatan tegangan - 320 hasil minimum MPa dan tegangan minimum 435 MPa untuk X46. Perbezaannya ialah jahitan kimpalan membujur, yang dikeluarkan daripada denyar, dirawat haba dan 100% diperiksa tanpa merosakkan. ERW tidak sesuai di mana spesifikasi melarang jahitan membujur atau di mana diameter yang sangat besar diperlukan; mereka memerlukan laluan yang lancar atau SAW.
Bilakah saya harus menentukan PSL2 dan bukannya PSL1 untuk X46?
Tentukan PSL2 apabila perkhidmatan memerlukan keliatan impak Charpy, setara karbon terkawal, kebolehkesanan mandatori atau kelayakan perkhidmatan masam (NACE MR0175 / ISO 15156). PSL1 tidak mempunyai keperluan impak, tiada had CEV, tiada siling hasil dan hanya kebolehkesanan peringkat kelompok. Untuk perkhidmatan H2S basah (masam), PSL2 adalah wajib - PSL1 sulfur sebanyak 0.030 % menjadikannya tidak sesuai.
Apakah hasil dan kekuatan tegangan paip X46?
Hasil minimum ialah 320 MPa (46,400 psi) untuk kedua-dua PSL1 dan PSL2. PSL1 tidak mempunyai batas atas pada hasil atau tegangan. PSL2 menetapkan siling: hasil 320–525 MPa dan tegangan 435–655 MPa, dengan nisbah hasil kepada tegangan tidak melebihi 0.93. Ralat biasa ialah memetik 245 MPa sebagai hasil X46 - iaitu Gred B (L245), bukan X46.
Apakah diameter maksimum paip ERW X46?
Paip talian ERW (HFW) biasanya dihasilkan sehingga 609.6 mm (24 in) diameter luar, dengan beberapa kilang mencapai 26–30 in. Di atas kira-kira 610 mm, longitudinal (LSAW) atau spiral (SSAW/HSAW) kimpalan arka tenggelam adalah laluan praktikal kerana lebar gegelung dan geometri kilang adalah melebihi geometri. Gred (X46) tidak berubah merentasi laluan ini - hanya kapasiti diameter sahaja.
Bolehkah paip ERW X46 digunakan untuk perkhidmatan masam (H2S)?
Hanya seperti yang dipesan oleh PSL2 dengan lampiran perkhidmatan masam API 5L serta NACE MR0175 / ISO 15156, ujian HIC ke NACE TM0284 dan ujian SSC ke NACE TM0177, dengan kekerasan dipegang pada 22 HRC (kira-kira 250 HV10). Sulfur biasanya diketatkan kepada 0.015 % dan, pada projek yang teruk, kepada 0.002 % atau lebih rendah. PSL1 X46 tidak boleh digunakan dalam perkhidmatan masam kerana 0.030 % sulfurnya menggalakkan keretakan kemasukan mangan-sulfida.
Bagaimanakah API 5L edisi ke-47 mempengaruhi pesanan X46 ERW?
Edisi ke-47 diterbitkan pada 2 Jun 2026 dan, mengikut pelaporan industri, membawa tarikh pematuhan Monogram API pada 1 Julai 2027. Ia mengetatkan kawalan kualiti paip dikimpal frekuensi tinggi (HFW), perkhidmatan masam dan keperluan keliatan impak, UT pelapis, penentukuran tolok hidrotest dan pensijilan kakitangan NDE. Edisi ke-46 masih mengawal kebanyakan pesanan hari ini. Oleh kerana edisi berbeza, namakan edisi pada pesanan pembelian; untuk paip yang dihantar pada 2027–28, rujuk edisi ke-47 sekarang.
Bagaimanakah cara saya menentukan pesanan paip ERW X46?
Nyatakan: (1) standard dan gred - API 5L X46 / L320; (2) peringkat PSL; (3) proses - ERW/HFW; (4) diameter luar, ketebalan dinding dan panjang dalam mm dan inci; (5) hujung - biasa atau serong kepada ASME B16.25; (6) salutan jika ada (3LPE, FBE, dll.); (7) suhu impak dan sebarang keperluan perkhidmatan masam; (8) jenis pemeriksaan dan sijil (EN 10204 3.1 / 3.2); (9) pelabuhan pelepasan dan masa memimpin. Hantar ini ke kilang untuk sebut harga yang disahkan.
Cool tags: API 5L X46 / L320 ERW Paip, China API 5L X46 / L320 ERW Paip pengeluar, pembekal, A358 EFW PIPE, tiub mekanikal keluli aloi, ASTM A672 ERW PIPE, Electrofusion Electrofusion Pipe Pipe, ပူးတွဲ electrofusion welded ပိုက်, Tiub mekanikal lancar
Sepasang
Tiub ERWSeterusnya
L450 L485 Paip ERWAnda mungkin juga berminat
Hantar pertanyaan













