Jan 14, 2026 Tinggalkan pesanan

Paip API 5L CS SMLS

info-292-172info-225-225

API 5L Paip Lancar Keluli Karbon

Gambaran keseluruhan

API 5Lialah spesifikasi Institut Petroleum Amerika untukpaip taliandigunakan dalam pengangkutan minyak, gas, dan cecair lain. Walaupun ia meliputi kedua-dua paip yang dikimpal dan lancar,paip lancar (SMLS)menawarkan kelebihan untuk perkhidmatan-tekanan tinggi, kritikal atau menghakis di mana integriti kimpalan menjadi kebimbangan.


Tahap Spesifikasi Produk (PSL)

PSL Ciri-ciri Utama Aplikasi Biasa
PSL1 Keperluan standard, kos-efektif Perkhidmatan am, aplikasi bukan{0}}kritikal
PSL2 Keperluan yang dipertingkatkan, kawalan yang lebih ketat Perkhidmatan kritikal, perkhidmatan masam, suhu rendah

Perbezaan Utama:

PSL2:Ujian impak Charpy mandatori, kimia yang lebih ketat, lebih banyak NDE

PSL1:Keperluan asas, keperluan tambahan pilihan


Gred Biasa untuk Paip Lancar

Gred Kekuatan Hasil Min (psi/MPa) Ketersediaan Lancar Biasa Penggunaan Biasa
B 35,000 psi / 241 MPa tinggi Pengumpulan tekanan-rendah, pengedaran
X42 42,000 psi / 290 MPa tinggi Penghantaran am
X46 46,000 psi / 317 MPa Sederhana Tekanan pertengahan
X52 52,000 psi / 359 MPa Sangat Tinggi Gred penghantaran yang paling biasa
X56 56,000 psi / 386 MPa Sederhana Talian tekanan yang lebih tinggi
X60 60,000 psi / 414 MPa tinggi Penghantaran tekanan tinggi-
X65 65,000 psi / 448 MPa tinggi Penghantaran lanjutan, luar pesisir
X70 70,000 psi / 483 MPa Terhad -Tekanan tinggi, berat-sensitif
X80 80,000 psi / 552 MPa Sangat Terhad Tekanan ultra-tinggi, projek khas

*Nota: Pengeluaran lancar menjadi lebih mencabar pada gred yang lebih tinggi (X70+)*


Proses Pengilangan untuk Paip Lancar

Kaedah Utama:

Rotary Piercing (Proses Mannesmann):

Bilet yang dipanaskan diputar antara gulungan bersudut

Mencipta rongga melalui pusat

Paling biasa untuk API 5L lancar

Penyemperitan:

Billet dipaksa melalui die

Lebih baik untuk keluli aloi, dinding yang lebih tebal

Kilang Mandrel Berterusan:

Untuk diameter yang lebih kecil

Kawalan dimensi yang baik

Urutan Pengeluaran Biasa:

teks

Pemanasan Bilet → Menindik → Pemanjangan → Saiz → Penyejukan → Meluruskan → Memotong → Rawatan Haba → Pengujian → Ujian Hidrostatik → Pemeriksaan Akhir

Pilihan Rawatan Haba:

Semasa-digulung (AR):Tiada rawatan haba tambahan

Dinormalkan (N):Untuk keliatan yang lebih baik

Dipadamkan & Dimarah (Q&T):Untuk gred kekuatan tertinggi


Komposisi Kimia (Contoh PSL2)

Gred C Maks Mn Max P Maks S Maks CEpcm Maks
X52 0.24% 1.40% 0.025% 0.015% 0.25
X60 0.22% 1.40% 0.025% 0.015% 0.25
X65 0.22% 1.45% 0.025% 0.015% 0.25
X70 0.22% 1.65% 0.025% 0.015% 0.25

Formula Setara Karbon:

PSL1:CE=C+Mn6CE=C+6Mn​

PSL2:Pcm=C+Si30+Mn+Cu+Cr20+Ni60+Mo15+V10+5BPcm​=C+30Si​+20Mn+Cu+Cr​+60Ni​+157}​​{15{15}}7}


Sifat Mekanikal (Keperluan PSL2)

Gred Min Hasil (psi) Min Tegangan (psi) Nisbah Y/T Maks Kesan Charpy
X52 52,000 66,000 0.93 Diperlukan
X60 60,000 75,000 0.93 Diperlukan
X65 65,000 77,000 0.93 Diperlukan
X70 70,000 82,000 0.93 Diperlukan

Keperluan Charpy berbeza mengikut suhu reka bentuk dan ketebalan dinding


Keperluan Pengujian & Pemeriksaan

Wajib untuk Semua Paip:

Ujian PSL1 PSL2 Nota untuk Seamless
Ujian Hidrostatik Diperlukan Diperlukan Setiap panjang, Lebih besar daripada atau sama dengan 95% SMYS
Ujian Tegangan Diperlukan Diperlukan Spesimen melintang
Ujian Kekerasan Pilihan Pilihan Selalunya dinyatakan
Kesan Charpy Pilihan Diperlukan Spesimen saiz penuh
Ujian Koyak Berat Jatuh Pilihan Selalunya diperlukan Untuk kawalan patah tulang
Ujian Ultrasonik Pilihan Selalunya diperlukan Untuk laminasi/pemasukan
Semakan Dimensi Diperlukan Diperlukan OD, dinding, panjang, lurus

Pertimbangan Khas untuk Lancar:

Tiada Pemeriksaan Kimpalan:Fokus pada kualiti logam asas

Keseragaman Ketebalan Dinding:Kritikal untuk integriti tekanan

Permukaan Dalaman:Mesti bebas daripada kecacatan yang berbahaya

Sipi:Dikawal untuk memastikan kekuatan seragam


Julat Saiz untuk Paip Lancar

Parameter Julat Lancar Biasa Maksimum Praktikal
Diameter Luar 1/2" hingga 24" Sehingga 26" (terhad)
Ketebalan Dinding 0.109" hingga 2.0"+ Bergantung kepada teknologi/kilang
Panjang Julat 20-45 kaki Sehingga 65 kaki (istimewa)

Jadual Biasa:

SCH 40, 80, 160, XXSuntuk diameter yang lebih kecil

Ketebalan dinding ditentukan secara langsunguntuk diameter yang lebih besar


Kelebihan Seamless vs Welded

Kelebihan Faedah
Tiada Jahitan Kimpalan Menghapuskan kimpalan membujur sebagai titik kegagalan yang berpotensi
Kekuatan Seragam Sifat konsisten di sekeliling lilitan
Lebih baik untuk Tekanan Tinggi Penilaian tekanan yang lebih tinggi mungkin
Rintangan Kakisan yang Lebih Baik Tiada HAZ dengan ciri kakisan yang berbeza
Ovality yang lebih baik Biasanya lebih bulat daripada paip yang dikimpal
Penarafan Suhu Lebih Tinggi Selalunya dinilai untuk suhu yang lebih tinggi

Had Seamless

Had Kesan
Kos yang Lebih Tinggi 20-50% lebih mahal daripada dikimpal
Had Saiz OD maksimum biasanya 24-26"
Variasi Ketebalan Dinding Boleh kurang seragam daripada dikimpal
Masa Utama Selalunya penghantaran lebih lama
Kemasan Permukaan Mungkin memerlukan lebih banyak pembersihan/pemprosesan
Ketersediaan Sesetengah gred/saiz kurang tersedia

Aplikasi

Industri Utama:

Penghantaran Minyak & Gas:Talian utama, sistem pengumpulan

Penapisan:Paip proses, perkhidmatan-tekanan tinggi

Luar pesisir:Garis bawah laut, anak naik, garis aliran

Penjanaan Kuasa:Stim-tekanan tinggi, air suapan

Pemprosesan Kimia:Barisan proses kritikal

Bila Memilih Seamless:

Tekanan Tinggi:Tekanan reka bentuk > 1000 psi

Perkhidmatan Kritikal:Di mana akibat kegagalan adalah teruk

Perkhidmatan menghakis:Di mana HAZ kimpalan boleh terdedah

Suhu Tinggi:Di atas 400 darjah F secara berterusan

Perkhidmatan Keletihan:Aplikasi pemuatan kitaran

Diameter Kecil:Di mana lancar adalah kos-berdaya saing


Perbandingan dengan Piawaian Lain

Parameter API 5L Lancar ASTM A106 EN 10216
Fokus Utama Penghantaran Minyak/Gas Proses/Kuasa Paip Tekanan Umum
Penarafan Suhu Sederhana tinggi Sederhana-Tinggi
Ujian Kesan PSL2: Diperlukan Pilihan Diperlukan untuk beberapa gred
Perkhidmatan Masam PSL2 dengan HIC/SSC Tidak direka untuk Pilihan
Penggunaan Global Minyak/Gas - Seluruh Dunia Proses - Seluruh Dunia Eropah - Umum

Jaminan Kualiti & Pensijilan

Dokumentasi yang Diperlukan:

Sijil Ujian Kilang (MTC):Kebolehkesanan penuh

Kebolehkesanan Nombor Haba:Penting untuk PSL2

Rekod Ujian Hidrostatik:Tekanan dan tempoh

Laporan NDE:Jika ultrasonik atau NDE lain dilakukan

Analisis Kimia:Untuk setiap haba

Laporan Ujian Mekanikal:Tegangan, hentaman, kekerasan

Keperluan penandaan:

Nama pengilang/tanda dagangan

Penamaan API 5L

Gred (X52, X65, dsb.)

Tahap PSL (1 atau 2)

Saiz (NPS dan WT atau OD × WT)

Nombor haba

Tekanan ujian hidrostatik

Penamaan "SMLS".


Fabrikasi & Pemasangan

Pertimbangan Kimpalan:

Panaskan:Mungkin diperlukan untuk dinding yang lebih tebal

Logam Pengisi:Biasanya padanan kekuatan (E71T-1, E7018, dsb.)

Kelayakan Prosedur:Diperlukan mengikut kod yang berkenaan

Selepas-Rawatan Haba Kimpalan:Pilihan untuk melegakan tekanan

Amalan Lapangan:

Pengendalian:Berhati-hati untuk mengelakkan kerosakan pada hujungnya

Storan:Susun yang betul untuk mengelakkan lenturan

Pemeriksaan:Pemeriksaan visual dan dimensi sebelum pemasangan

Menyertai:Kimpalan yang paling biasa; sendi mekanikal untuk beberapa aplikasi


Pertimbangan Kos

Faktor Harga:

Gred:Premium arahan gred lebih tinggi (X70, X80).

Ketebalan dinding:Dinding yang lebih berat meningkatkan kos bahan

Kuantiti:Diskaun volum biasanya tersedia

Tahap PSL:PSL2 berharga 10-20% lebih tinggi daripada PSL1

Ujian:Ujian tambahan meningkatkan kos

Keadaan Pasaran:Turun naik harga bahan mentah

Premium Kos Biasa:

Lancar lwn. ERW:20-40% lebih tinggi

Seamless vs. SAW:15-30% lebih tinggi

PSL2 lwn. PSL1:10-20% lebih tinggi

Gred Tinggi:5-15% setiap langkah gred


Trend Industri

Perkembangan Semasa:

Gred Tinggi:Meningkatkan penggunaan X70, X80 untuk kecekapan

Keupayaan Perkhidmatan Masam:Bahan yang dipertingkatkan untuk persekitaran yang mencabar

Dokumentasi Digital:MTC elektronik dan kebolehkesanan

NDE lanjutan:Teknologi pemeriksaan yang lebih baik

Penjajaran Piawaian Global:Penumpuan dengan ISO 3183

Arah Masa Depan:

Pembangunan X90/X100:Untuk aplikasi tekanan ultra-tinggi

Aloi Tahan Kakisan:Untuk persekitaran yang lebih agresif

Integrasi Paip Pintar:Penderia terbenam untuk pemantauan

Fokus Kemampanan:Mengurangkan jejak karbon dalam pembuatan


Maklumat Pesanan

Maklumat Minimum yang Diperlukan:

Spesifikasi:API 5L PSL1 atau PSL2

Gred:X52, X65, dsb.

Jenis:Lancar (SMLS)

Saiz:OD × WT × Panjang (atau NPS × Jadual)

Kuantiti:Kaki atau kepingan

Penamat Tamat:Biasa, serong, berulir

Ujian:Keperluan standard atau tambahan

Pensijilan:Keperluan MTC

Spesifikasi Pesanan Contoh:

teks

Paip Lancar API 5L PSL2 Gred: X65 Saiz: 12.75" OD × 0.375" WT × 40' Panjang Kuantiti: 5,000 kaki Hujung: Serong 30 darjah ± 2.5 darjah , 1/16" tanah Tambahan: Kesan Charpy pada -20 darjah Pensijilan monogram API penuh: Pensijilan API NDE penuh 5L termasuk nombor haba


Ringkasan Teknikal

Paip Keluli Karbon Lancar API 5Lmewakili pilihan premium untuk aplikasi penghantaran minyak dan gas yang kritikal di mana kebolehpercayaan, integriti tekanan dan rintangan kakisan adalah yang terpenting.

Kriteria Pemilihan Utama:

Syarat Perkhidmatan:Tekanan, suhu, kekakisan

Keperluan Reka Bentuk:Pematuhan kod, faktor keselamatan

Kos-Analisis Faedah:Premium lancar berbanding pengurangan risiko

Ketersediaan:Masa memimpin dan pertimbangan sumber

Keperluan Fabrikasi:Kimpalan, lenturan, keperluan pemasangan

Amalan yang Disyorkan:

Untuk penghantaran umum:X52 atau X65 PSL2 lancar

Untuk tekanan tinggi:X70 atau X80 jika ada

Untuk perkhidmatan masam:PSL2 dengan ujian HIC/SSC

Untuk projek-sensitif kos:Pertimbangkan alternatif yang dikimpal jika sesuai

Proses pembuatan yang lancar memberikan kelebihan yang wujud untuk perkhidmatan yang menuntut, menjadikannya pilihan pilihan walaupun kos yang lebih tinggi untuk aplikasi di mana kegagalan bukan pilihan.

Nota: Sentiasa berunding dengan jurutera saluran paip dan pertimbangkan kos kitaran hayat-yang lengkap apabila memilih antara pilihan paip lancar dan dikimpal. Perbezaan kos bahan awal mungkin dibenarkan oleh penyelenggaraan yang dikurangkan, hayat perkhidmatan yang lebih lama, dan risiko kegagalan yang lebih rendah.

Hantar pertanyaan

whatsapp

Telefon

E-mel

Siasatan