

Paip API 5L X60 ERW
Gambaran Keseluruhan Asas
Paip API 5L X60 ERW (Dikimpal Rintangan Elektrik).ialah paip talian keluli karbon{0}}kekuatan tinggi yang digunakan secara meluas dalam sistem penghantaran minyak dan gas. Penamaan "X60" menunjukkan kekuatan hasil minimum60,000 psi (414 MPa), menjadikannya sesuai untuk saluran paip penghantaran-tekanan tinggi yang gred rendah seperti X52 memerlukan ketebalan dinding yang berlebihan .
Penjelasan Nama
| Bahagian | Maknanya |
|---|---|
| API | Institut Petroleum Amerika |
| 5L | Spesifikasi untuk paip talian yang digunakan dalam sistem pengangkutan saluran paip |
| X60 | Penamaan gred – "X" menunjukkan gred saluran paip, "60" mewakili kekuatan hasil minimum dalam ksi (60,000 psi / 414 MPa) |
| ERW | Rintangan Elektrik Dikimpal – paip terbentuk daripada gegelung keluli dan dikimpal secara membujur tanpa logam pengisi |
Ciri-ciri Utama
| Ciri | Penerangan |
|---|---|
| Kekuatan Hasil (min) | 414-415 MPa (60,000-60,200 psi)[petikan:3, petikan:5, petikan:8] |
| Kekuatan Tegangan (min) | 517-520 MPa (75,000-75,400 psi)[petikan:3, petikan:5, petikan:8] |
| Pembuatan | Kimpalan Rintangan Elektrik (ERW) / Kimpalan Frekuensi -Tinggi (HFW) – proses berterusan daripada gegelung keluli |
| Julat Saiz (RW) | 21.3 mm hingga 660 mm (1/2" hingga 26") OD; julat ERW biasa sehingga 610 mm (24") [petikan:1, petikan:2, petikan:10] |
| Ketebalan Dinding | 1.8 mm hingga 19.1 mm (maks 18-19 mm untuk X60) [petikan:1, petikan:2] |
| Panjang | 3 m hingga 18 m (boleh disesuaikan) [petikan:2, petikan:9] |
| Tahap Spesifikasi Produk | PSL1(standard) danPSL2(dipertingkatkan) [citation:1, citation:5] |
Komposisi Kimia
PSL1 (maks %) [petikan:3, petikan:6, petikan:8]
| unsur | Spesifikasi | Nota |
|---|---|---|
| Karbon (C) | 0.26% maks | Lebih rendah daripada gred lancar (0.28%) untuk kebolehkimpalan yang lebih baik |
| Mangan (Mn) | 1.40-1.60% maks | Memberi kekuatan [citation:3, citation:8] |
| Silikon (Si) | 0.40% maks | Penyahoksida |
| Fosforus (P) | 0.030% maks | Dikawal untuk kebolehkimpalan |
| Sulfur (S) | 0.030% maks | Dikawal untuk keliatan |
| Vanadium (V) | 0.15% maks | Aloi-mikro untuk penapisan bijirin |
| Niobium (Nb) | 0.05% maks | Pengaduan mikro-untuk kekuatan |
| Titanium (Ti) | 0.04% maks | Aloi-mikro untuk penapisan bijirin |
PSL2 (%) maks
| unsur | Spesifikasi | Kepentingan |
|---|---|---|
| Karbon (C) | 0.12% maks | Jauh lebih rendah daripada PSL1; kebolehkimpalan yang lebih baik |
| Mangan (Mn) | 1.60% maks | |
| Fosforus (P) | 0.025% maks | Lebih ketat daripada PSL1 |
| Sulfur (S) | 0.015% maks | 50% pengurangan daripada PSL1; kritikal untuk keliatan dan rintangan HIC |
*Nota: Jumlah kandungan unsur aloi-mikro (Nb+V+Ti) tidak melebihi 0.15% .*
Sifat Mekanikal
| Harta benda | Keperluan PSL1 | Keperluan PSL2 |
|---|---|---|
| Kekuatan Hasil (min) | 414 MPa (60,000 psi) [petikan:3, petikan:5, petikan:8] | 414 MPa (60,000 psi) |
| Kekuatan Hasil (maks) | Tidak dinyatakan | 565 MPa (82,000 psi) |
| Kekuatan Tegangan (min) | 517-520 MPa (75,000 psi) [petikan:3, petikan:5, petikan:8] | 517-520 MPa (75,000 psi) |
| Kekuatan Tegangan (maks) | Tidak dinyatakan | 760 MPa (110,000 psi) |
| Hasil-kepada-Nisbah Tegangan | Tidak dinyatakan | 0.93 maks |
| Pemanjangan | Lebih daripada atau sama dengan 21% (berbeza mengikut ketebalan dinding) | Lebih daripada atau sama dengan 21% |
Perbandingan Gred
| Gred | Kekuatan Hasil (min) | Kekuatan Tegangan (min) | Kekuatan Relatif lwn. X60 | Aplikasi Biasa |
|---|---|---|---|---|
| B | 241 MPa (35 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -42% | Pengumpulan tekanan-rendah, utiliti |
| X42 | 290 MPa (42 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -30% | Garis berkumpul, pengedaran |
| X46 | 320 MPa (46 ksi) | 435 MPa (63 ksi) | -23% | Pengumpulan tekanan-sederhana |
| X52 | 359 MPa (52 ksi) | 455 MPa (66 ksi) | -13% | Penghantaran am |
| X56 | 390 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | -6% | Penghantaran tekanan-lebih tinggi |
| X60 | 414 MPa (60 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | Garis dasar | Penghantaran tekanan tinggi-, luar pesisir |
| X65 | 448 MPa (65 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | +8% | Tekanan tinggi-, luar pesisir |
| X70 | 483 MPa (70 ksi) | 565 MPa (82 ksi) | +17% | Tekanan tinggi-jarak jauh-. |
*X60 mewakili titik masuk ke dalam bahan saluran paip "tinggi-kekuatan", menawarkan lebih kurang 15% kekuatan hasil lebih tinggi daripada X52 .*
Toleransi Dimensi
| Parameter | Julat Saiz | Toleransi | Sumber |
|---|---|---|---|
| Diameter Luar (219.1-273.1mm) | - | +1.6mm, -0.4mm | |
| Diameter Luar (274-320mm) | - | +2.4mm, -0.8mm | |
| Diameter Luar (323.9-457mm) | - | +2.4mm, -0.8mm | |
| Diameter Luar (508-610mm) | - | +2.4mm, -0.8mm | |
| Ketebalan Dinding (508-610mm) | - | +19.5%, -8% |
Ketersediaan Saiz:Proses ERW biasanya menghasilkan paip X60 sehingga24-26 inci (610 mm)OD [petikan:1, petikan:2, petikan:10]. Diameter yang lebih besar memerlukan pembuatan LSAW atau SSAW .
Keperluan Pengujian
| Jenis Ujian | Tujuan | Kebolehgunaan |
|---|---|---|
| Analisis Kimia | Sahkan komposisi setiap had API 5L | Setiap haba |
| Ujian Tegangan | Sahkan hasil dan kekuatan tegangan | Setiap lot |
| Ujian Meratakan | Periksa kemuluran | Diperlukan |
| Ujian Bengkok | Sahkan integriti kimpalan | Diperlukan |
| Ujian Hidrostatik | Pengesahan integriti tekanan | Setiap paip |
| NDT (Ultrasonic/Eddy Current) | Pemeriksaan jahitan kimpalan | Amalan standard |
| Ujian Kesan (Charpy V-takik) | Keliatan suhu-rendah | PSL2 sahaja[petikan:1, petikan:5] |
| Ujian Kekerasan | Pengesahan perkhidmatan masam | PSL2 (perkhidmatan masam) |
Aplikasi Biasa
| Permohonan | Penerangan |
|---|---|
| Penghantaran Gas Bertekanan Tinggi- | Saluran paip gas asli jarak jauh-memerlukan tekanan operasi yang tinggi |
| Talian Batang Minyak Mentah | Talian penghantaran utama untuk pengangkutan minyak mentah |
| Talian Paip Luar Pesisir | Saluran paip dasar laut yang memerlukan nisbah kekuatan tinggi-ke-berat |
| Rangkaian Perhimpunan Dalam Pesisir | Sistem batang serantau yang menghubungkan kawasan pengeluaran ke pemprosesan |
| Paip Stesen dan Pengepala | Paip atas-tanah di stesen pemampat/pam dan kemudahan pemeteran |
| Penghantaran Air | Sesalur air-besar,-tinggi |
| Aplikasi Struktur | Perabot, bingkai tingkap, bangunan, jambatan, mekanikal |
PSL1 lwn. PSL2: Perbezaan Utama untuk X60
| Ciri | PSL1 | PSL2 | Kepentingan |
|---|---|---|---|
| Karbon (C) maks | 0.26% | 0.12% | 54% pengurangan– kebolehkimpalan yang lebih baik, kekerasan HAZ yang lebih rendah |
| Sulfur (S) maks | 0.030% | 0.015% | pengurangan 50%.– kritikal untuk keliatan dan rintangan HIC |
| Kekuatan Hasil | Min sahaja | Min dan Maks (414-565 MPa) | Menghalang lebih-bahan kekuatan |
| Kekuatan Tegangan | Min sahaja | Min dan Maks (517-760 MPa) | Memastikan sifat mekanikal yang konsisten |
| Nisbah Hasil (Y/T) | Tidak dinyatakan | Kurang daripada atau sama dengan 0.93 | Memastikan kemuluran yang mencukupi |
| Ujian Kesan | Tidak diperlukan | Wajib | Menjamin keliatan suhu-rendah |
| Keperluan NDT | Standard | Lebih ketat | Pengesanan kecacatan yang lebih baik |
| Penggunaan Biasa | Perkhidmatan am | Perkhidmatan kritikal, perkhidmatan masam, suhu rendah |
Kelebihan Utama
| Kelebihan | Penerangan |
|---|---|
| Kekuatan Tinggi | Kekuatan hasil 15% lebih tinggi daripada X52 – membenarkan tekanan operasi yang lebih tinggi atau mengurangkan ketebalan dinding |
| Kos-Berkesan | Lebih menjimatkan daripada gred yang lebih tinggi seperti X65 atau X70 untuk aplikasi-tekanan tinggi |
| Kebolehkimpalan Cemerlang | Kimia terkawal dengan setara karbon rendah memastikan kebolehkimpalan medan yang baik |
| Ketersediaan Luas | Dihasilkan oleh pengeluar utama termasuk Baosteel, US Steel, dan lain-lain [citation:1, citation:7] |
| Pilihan PSL2 | Tersedia untuk perkhidmatan kritikal yang memerlukan keliatan suhu-rendah yang terjamin dan rintangan perkhidmatan masam |
| Pensijilan Dwi | Selalunya dwi-diperakui dengan ASTM A53 Gred B untuk aplikasi paip umum |
Pertimbangan Penting
1. Had Saiz
Pengilangan ERW untuk X60 biasanya terhad kepada24-26 inci (610 mm) OD[citation:1, citation:10]
Diameter yang lebih besar memerlukan pembuatan LSAW atau SSAW
2. PSL1 lwn PSL2 Pemilihan
PSL1: Sesuai untuk perkhidmatan am, saluran air, aplikasi bukan{0}}kritikal
PSL2: Diperlukan untuk-perkhidmatan suhu rendah, perkhidmatan masam (persekitaran H₂S), saluran paip terkawal (FERC, DOT) dan aplikasi kritikal [citation:1, citation:5]
3. Gred Setaraf
ISO 3183: L415
GB/T 9711: L415
DNV OS-F101: Gred 450 (tahap kekuatan yang serupa)
4. Huruf Akhiran Rawatan Haba (PSL2)
N: Dinormalkan (X60N)
M: Gelek termomekanikal (X60M)
Q: Dipadamkan dan dibaja (X60Q)
5. Pilihan Salutan
Hitam (telanjang): Kemasan kilang standard
FBE (Epoksi Berikat Gabungan): Perlindungan kakisan
3LPE (polietilena 3 lapisan): Saluran paip tertimbus
Epoksi Tar Arang Batu: Perlindungan tugas berat-
Minyak Salutan Varnis / Anti-karat: Perlindungan sementara
6. Sijil Ujian Kilang
Biasanya disediakan sebagaiEN 10204 Jenis 3.1Bdengan keputusan ujian penuh
Pemeriksaan-pihak ketiga oleh SGS, BV, Lloyds tersedia
7. Aplikasi Dunia-Sebenar
Saluran paip luar pesisir: X60 digunakan secara meluas dalam aplikasi luar pesisir, termasuk projek air dalam
Perkhidmatan suhu-rendah: US Steel menghasilkan paip talian X60 yang diuji untuk berprestasi pada suhu serendah-60 darjah F (-51 darjah )untuk aplikasi arktik
Projek utama: Paip Baosteel X60 ERW telah digunakan dalam Projek Saluran Paip Kanada, Projek Talian Paip Slurry Brazil dan Projek Saluran Paip Gas Australia
Ringkasan
Paip API 5L X60 ERWialah paip saluran-kekuatan tinggi yang berfungsi sebagai titik masuk ke bahan saluran paip premium. Dengan kekuatan hasil minimum sebanyak60,000 psi (414 MPa)– kira-kira15% lebih tinggi daripada X52– ia adalah pilihan pilihan untuk saluran paip penghantaran-tekanan tinggi di mana X52 memerlukan ketebalan dinding yang berlebihan .
Tersedia dalam diameter dari21.3 mm hingga 610 mm (1/2" hingga 24")dengan ketebalan dinding daripada1.8 mm hingga 19.1 mm, paip X60 ERW dihasilkan menggunakan-proses kimpalan frekuensi tinggi yang memastikan kualiti dan ketepatan dimensi yang konsisten [citation:1, citation:2].
Spesifikasi menawarkan dua tahap kualiti:
PSL1: Kualiti standard untuk perkhidmatan saluran paip am dengan keperluan asas kimia dan mekanikal
PSL2: Kualiti dipertingkatkan dengan ujian impak mandatori, kawalan kimia yang lebih ketat (C Kurang daripada atau sama dengan 0.12%, S Kurang daripada atau sama dengan 0.015%) dan had kekuatan maksimum untuk aplikasi kritikal yang memerlukan -kekerasan suhu rendah atau rintangan perkhidmatan masam [citation:1, petikan:5]
Aplikasi biasa termasuk:
Talian paip penghantaran gas{0}tekanan tinggi
Talian batang minyak mentah
Saluran paip luar pesisir dan dasar laut
Paip stesen dan pengepala di stesen pemampat/pam
Sesalur penghantaran air-tinggi
Semasa membuat pesanan, nyatakan:API 5L, Gred X60, [PSL1 atau PSL2], ERW, Saiz (OD x WT), Panjang, Kemasan Akhir .





